Alman Kurdu
Alman Kurdu

Alman Kurdu Yavrusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

1.Herhangi bir dişi ve erkek kurdun birleşmesi ile elde edilen yavrular ( Değerli değildir.)
2.Secereli bir kurt ile seceresi olmayan bir kurdun birleşmesi ile elde edilen yavrular. ( bu yavrular 1. şıkka göre daha değerli olup, yine de fazla tercih edilmezler. Kalça çıkığı olma ihtimali yüksektir. Bel açısının oluşmama riski vardır (23 derece) Bu durum da köpeğin güzel olmasını engeller. Böyle bir durum köpek ancak iki yaşına gelince kendini belli eder.
3.Secereli bir erkek kurt ile secereli bir dişi kurdun birleşmesiyle elde edilen yavrular. ( 1. ve 2. şıkka göre daha değerlidir. Ancak iki tarafın da yavrulara kendi ırklarından ne aktardıkları belli olmadığından, köpeğin gösterişli olup olmayacağını, akıllı olup olmayacağını, söz dinleyip dinlemeyeceğini, tüylerinin durumu ve renk dağılımı gibi noktalar soru işaretlidir. Çünkü bu noktalar ancak yavru iki yaşına vardığında kendini belli edecektir.)
4.Soyu kanıtlanmış, yani yüzlerce yavru alındıktan sonra, başarısı kanıtlanmış iki soyun birleşmesi ile elde edilen yavrular.
Özellikleri:
Daha akıllı olurlar.
Daha güzeldirler.
Renk dağılımları çok iyidir.
Her yerde fark edilirler.
Çiftleştirmek için aranan kurtlardır.
Yavruları değerlidir.
Kalça çıkığı riski %7’dir. (1. ve 2. şıklarda risk %60 civarındadır)
Bu yavrular diğerlerine göre daha pahalıdırlar. Ancak çok akıllı olduklarından, ileri yaşlarda eğitim için fazla para harcamaya gerek kalınmayacağından, kendilerini amorti ederler.
Aranan ve Türkiye’de az bulunan yavrulardır. Yani kısacası bu yavruları alanlar, araba değil Mercedes alırlar.
Not: Dünyanın en etkin Alman Çoban Köpeği Derneği olan SV ( Verein für Deutsche Schaeferhunde ) bu soyların bir istatistiğini Nisan 2011 dergisinde yayınlamıştır. Burada adı geçen anne ve babadan gelen yavrular tüm dünyada marka olmuşlardır. Burada belirtilen KKL I (çiftleştirilmesi şiddetle tavsiye edilen) KKL II (çiftleştirilmesi tavsiye edilen) demektir. Dergide yayınlananları görmek için lütfen tıklayınız.

Buradan göreceğiniz üzere, bir kere soylar yüzlerce yavru alındıktan sonra değerini belli etmektedir. İkincisi Almanyada kalıp ta sınava ve kontrola giren, yani Körung'a giren ( daha fazla bilgi için www.almankurdum.net / alman kurtları hakkında tıkılayınız,) köpekler % 95 ve üzeri KKL1 ( yani çiftleştirilmesi şiddetle tavsiye edilen), % 5 i ise KKL II ( yani çiftleşmesi tavsiye edilen ) notu almışlardır.

 

 

 

Köpek Eğitimi